info [@] cashaf.ir
۰۲۱-۴۴۶۵۳۶۵۷
کشاف ارتباطات کار و سرمایه کشاف ارائه دهنده خدمات هدیه و وفاداری

بررسی مهمترین دلایل شکست کسب‌وکارهای نوپا - بخش اولامروز، کسب‌وکارهای نوپا در اقتصاد جهانی نقش مهمی ایفا می‌کند به‌طوری‌که آگاهی از دلایل موفقیت یا شکست آن‌ها می‌تواند کمک موثری در مسیر حرکت آن‌ها باشد. کسب‌وکارهای نوپا سهم زیادی در توسعه اقتصادی کشورها دارند و از سوی دیگر، باعث افزایش اشتغال، بهره‌وری و بهبود استانداردهای زندگی شهروندان می‌شوند. در این میان، کسب‌وکار در حوزه فناوری‌های برتر به دلیل وابستگی زیاد به سطح بالایی از نوآوری‌های در حال تغییر و نیاز به سرمایه اولیه با چالش‌های بیشتری روبه‌رو هستند. آسیب‌پذیری بالای کسب‌وکارهای نوپا خصوصا در مراحل اولیه رشد می‌تواند منجر به مرگ یک کسب‌وکار شود، بنابراین آگاهی از مجموعه عواملی که منجر به شکست آن‌ها می‌شود، می‌تواند در پیشگیری از ورشکستگی آن کسب‌وکار موثر باشد. در این گزارش برخی از دلایل شکست کسب‌وکارهای نوپا را مرور می‌کنیم.

سال بلوا

طبق آمار ارایه‌شده در زیست‌بوم توسعه‌یافته ایالات متحده، بیش از ۵۰ درصد کسب‌و‌کارهای نوپا در سال اول راه‌اندازی شکست می‌خورند و حدود ۹۵ درصد آن‌ها در ۵ سال نخست راه‌‌اندازی با شکست مواجه خواهند شد. موسسه CB Insights بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ به بررسی علت شکست شرکت‌ها در صنعت فناوری اطلاعات پرداخته است. طبق آمار اعلام‌شده حدود ۷۹ درصد از شکست شرکت‌ها مربوط به بخش فناوری و اینترنت است.
نکته قابل‌توجه بعدی این است که حدود ۵۵ درصد از استارت‌آپ‌ها قبل از افزایش سرمایه شکست می‌خورند. استارت‌آپ‌ها در مراحل اولیه به دلیل محدودیت‌های مالی، داشتن محصولات نابالغ و عدم اطمینان کلی نسبت به نیاز بازار، امکان ورشکستگی بسیار بالایی دارند. میانگین زمانی بین آخرین مرحله تأمین مالی و شکست ۲۰ ماه است. تقریبا ۷۱ درصد از شکست استارت‌آپ‌ها پیش از سپری شدن دو سال از آخرین تأمین مالی آن‌ها اتفاق می‌‌‌افتد و در میان بخش‌‌های مختلف، حوزه شبکه‌های اجتماعی بیشترین میزان شکست در بین استارت‌آپ‌ها را دارند.
چندی پیش وب‌سایت CB Insights مجموعه‌ای از دلایل عمده‌ی شکست استارت‌آپ‌ها را منتشر کرد؛ براساس این گزارش، ۴۲ درصد از استارت‌آپ‌های موردتحقیق، دلیل شماره یک شکست استارت‌آپ‌ها را نیاز نداشتن بازار به محصول آن‌ها عنوان کرده‌اند. تمام شدن منابع مالی و نداشتن تیم مناسب نیز از دیگر عوامل مهم در شکست استارت‌آپ‌ها بیان شد. آنچه مسلم است این‌که یک دلیل واحد برای شکست استارت‌آپ‌ها وجود ندارد و دلایل شکست با توجه به گستردگی استارت‌آپ‌ها از تنوع بالایی برخوردار است.


غریبه در بازار

زمانی که یک کسب‌وکار نوپا نتواند مساله اصلی بازار را حل کند، شکست خواهد خورد. اگر کسب‌وکار، یک راه‌حل مقیاس‌پذیر مناسب‌ نداشته باشد، نمی‌تواند به‌اندازه کافی آن مساله بزرگ را حل کند. ممکن است یک کسب‌وکارنوپا، فناوری، شهرت، رهبری قوی، متخصص، مشاوران و داده‌های کافی در مورد رفتار کاربران داشته باشد ولی تا زمانی که نتواند درد و مشکل بازار را با روشی مقیاس‌پذیر حل کند موفق نمی‌شود. پس اولین و شاید مهم‌ترین دلیل در شکست استارت‌آپ‌ها بی‌توجهی به نیاز اصلی بازار است.
در پژوهش دیگری بیل گراس، کارآفرین باسابقه و مؤسسIdealab ، با بررسی مهم‌ترین عوامل موفقیت یا عدم موفقیت ۲۰۰ استارت‌آپ، به این نتیجه رسید که انتخاب «زمان مناسب» اگرچه همه چیز نیست، اما بسیار بیشتر از آنچه تصور می‌شود، اهمیت دارد. شرکت‌های شناخته‌شده‌ی موفقی نظیر Airbnb، اینستاگرام، اوبر، به‌علاوه CarsDirect، نت‌زیرو و Tickets.com در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفتند. گراس به‌منظور حفظ تعادل شناختی تحقیق خود به شرکت‌‌هایی نظیرWebvan ، Kozmo، Pets.com و Friendster که انتظارات بزرگ خود را برآورده نکردند نیز نگاهی انداخت و توان نسبی آن‌ها را در این پنج حوزه بررسی کرد:

  • ایده‌ی اولیه تا چه حد مناسب بوده است؟
  • تیم موردنظر تا چه حد خوب بوده است؟
  • مدل کسب‌و‌کار تا چه اندازه مناسب بوده است؟
  • سرمایه‌گذاری تا چه حد مطلوب بوده است؟
  • زمان تا چه حد مناسب بوده است؟

نکته‌ی بسیار مهم این است که با وجود اهمیت بالای چهار عامل اول، مهم‌ترین عامل (که ۴۲ درصد از تفاوت موفقیت و شکست استارت‌آپ‌ها را به خود اختصاص داده) زمان مناسب بوده است. باید دید ایده‌ موردنظر چقدر از زمان خود جلوتر است و آیا دنیا برای آن آمادگی دارد یا نه؟ او در ادامه می‌پرسد باید ببینید آیا ایده‌تان آن‌قدر از زمان خود جلوتر است که شما از محیط خود پیشی گرفته‌اید و باید به مردم دنیا برای آنچه ارایه خواهید داد، آموزش بدهید؟ یا اینکه اصلا بیش‌ازحد از زمان آن گذشته و همین حالا هم رقبای بیش از اندازه‌ای دارید؟ گراس به‌عنوان نمونه از Airbnb و Uber نام می‌برد. اول Airbnb را در نظر بگیریم: این شرکت ایده‌ای داشت که بسیار عجیب‌وغریب به‌نظر می‌رسید و سرمایه‌گذاران اندکی حاضر به سرمایه‌گذاری بودند، اما موضوع دیگری که این شرکت داشت یک تیم باتجربه رهبری و البته بهره‌مند از منابع بسیار بود. بااین‌حال، خدمات این شرکت در اوج رکود اقتصادی در دسترس عموم قرار گرفت؛ زمانی که مردم احتیاج داشتند درآمد خود را افزایش دهند و برای این کار حاضر بودند به کارهایی از قبیل اجاره یک اتاق از خانه‌شان یا حتی یک مبل راحتی به غریبه‌ها روی بیاورند. به گفته‌ گراس تحلیل مشابهی در مورد اوبر نیز صدق می‌کند. اوبر هم کار خود را در وضعیت نامناسب اقتصادی شروع کرد؛ زمانی که مردم برای کسب اندک درآمد بیشتر، حاضر بودند با اتومبیل شخصی خود غریبه‌ها را جابه‌جا کنند.


ارتش یک نفره

پل گراهام، یکی از شرکای تجاری Y Combinator معتقد است، استارت‌آپ‌ها معمولاً به این دلیل از بین می‌روند که یا پولشان تمام می‌شود یا یکی از بنیان‌گذاران، آن شرکت را ترک می‌کند. استیو هوگن، مالک Tech-Rx (استارت‌آپ اینترنتی ارایه‌دهنده مشاوره برای شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران)، می‌گوید شرکت‌هایی که توسط یک نفر تأسیس شده‌اند و به بیان دیگر شریک ندارند، احتمال شکست بیشتری دارند. او نبود تقاضا برای محصول را علت دوم شکست استارت‌آپ‌ها می‌داند. استیو هوگن می‌گوید وجود شریک تجاری کمک می‌کند تا جلوی بسیاری از دلایل دیگر شکست استارت‌آپ‌ها را که در ادامه به آن اشاره می‌شود، بگیرید.
هوگن می‌گوید تمام شدن نقدینگی باعث شکست استارت‌آپ نمی‌شود، بلکه تنها نشانه‌ای از یک مشکل دیگر است. به‌جز مواردی مثل «خرج کردن احمقانه» یا ناتوانی در جذب سرمایه، پول استارت‌آپ‌ها وقتی تمام می‌شود که مدیرعامل استارت‌آپ همه‌ نشانه‌های دیگر شکست را نادیده گرفته باشد. او می‌گوید: «متأسفانه گاهی تمام شدن پول تنها نشانه‌ای است که یک رهبر کسب‌وکار می‌بیند.»

بررسی مهمترین دلایل شکست کسب‌وکارهای نوپا - بخش دوم

بررسی مهمترین دلایل شکست کسب‌وکارهای نوپا - بخش سوم

دسته بندی مقالات و مطالب

آخرین مقالات و مطالب