info [@] cashaf.ir
۰۲۱-۴۴۶۵۳۶۵۷
کشاف ارتباطات کار و سرمایه کشاف ارائه دهنده خدمات هدیه و وفاداری

شش استارت‌آپ که در تغییر خود موفق شدند - سری اولبخش بزرگی از اداره استارت‌آپ این است که بدانید تغییر، اجتناب‌ناپذیر است. شرایط بازار، تقاضاهای مصرف کنندگان، فناوری‌ها و اقتصاد، ممکن است هر لحظه تغییر کنند و کارآفرینان باید برای سازگار کردن خود با این تغییرات، آمادگی داشته باشند. در غیراین صورت رقبا آن‌ها را خواهند بلعید. لیکن گاهی این تطابق و سازگاری، مستلزم آن است که مدل کسب‌وکار خود را از ریشه تغییر دهید. در اینجا در مورد شش شرکت صحبت می‌کنیم که متوجه شدند وقت تغییر فرا رسیده است. ببینیم آن‌ها چگونه در این تغییر، موفق عمل کردند.

شرکت 800razors.com

زمانی که فیل ماسیلو [1] در سال ۲۰۱۳ شرکت 800razors.com را پایه‌گذاری کرد، او و هم موسس‌اش تصمیم گرفتند ریش‌تراش‌هایی را که کیفیتشان مثل کیفیت برندهای بزرگ ملی بود، اما قیمت پایین‌تری نسبت به فروشگاه‌ها داشت، به‌صورت آنلاین عرضه کنند. ابتدا، این تفاوت قیمت (تا ۵۰ درصد)، به همراه ارسال رایگان و آسان و ضمانت برگشت وجه باعث شد مشتریان اولیه جذب شوند. اما خیلی زود، غول‌های بازار تصمیم گرفتند قیمت‌هایشان را پایین بیاورند، در نتیجه، سودآوری 800razors.com کاهش یافت.
بدین ترتیب، استارت‌آپ ماسیلو فقط می‌توانست نیمی از مشتریان فعلی‌اش را حفظ کند، با این‌حال شرکت قصد نداشت در برابر رقبای آنلاین خود شکست بخورد. ماسیلو می‌گفت که قصد دارد دوباره به برندهای ملی مطمئن و قابل‌اعتمادی که در گذشته از آن‌ها استفاده کرده رجوع کند.
تغییر: شرکت 800razors.com به‌جای تلاش برای شکست دادن غول‌های صنعت، تصمیم گرفت به آن‌ها بپیوندد. این شرکت همچنان خط محصولات خود را (با برند Ultimate Shave) عرضه می‌کند، اما در کنار آن‌ها، محصولات برندهای شناخته شده مانند ژیلت و شیک (Schick) را نیز می‌فروشد.
ماسیلو می‌گوید: « اکنون ما در موقعیت بهتری برای رقابت قرار داریم چراکه گزینه‌های متعددی را پیش روی مشتریان قرار می‌دهیم و راه‌حل کاملی را ارایه می‌کنیم.»
آن‌چه شرکت از این تغییر آموخت: ماسیلو می‌گوید: «همواره باید چشم خود را به پویایی‌های متغیر بازار بدوزید. اگر مدل شما به‌گونه‌ای است که نمی‌تواند همگام با دنیای متغیر، تغییر کند، باید در مورد آن تجدیدنظر کنید.»

شرکت Bright Funds

شرکت Bright Funds پلتفرم جامعی است که در زمینه امور خیریه و داوطلبانه فعالیت می‌کند. این شرکت کارش را در قالب یک محصول متمرکز بر مصرف‌کننده آغاز کرد. این شرکت می‌دانست که آگاهی اجتماعی، یکی از عوامل انگیزشی است که مصرف کنندگان، به‌خصوص جوانانی که می‌خواهند تفاوتی واقعی را در جهان ایجاد کنند، به آن توجه خاصی دارند. این پلتفرم با پروژه‌های تاثیرگذار و سازمان‌های غیرانتفاعی معتبری که کاملا در مورد آن‌ها تحقیق کرده، در ارتباط است و مردم می‌توانند از طریق اهدای کمک‌های خود به این پلتفرم، از آرمان‌هایی که برایشان اهمیت دارد، حمایت کنند. ازآنجایی‌که کمک‌های انفرادی به این پلتفرم درمجموع ناچیز است، تاثیر آن‌ها اغلب محدود است. به همین دلیل اعضای Bright Funds و سازمان‌های مخاطره‌پذیر به‌تدریج به پلتفرم واحدهای تجاری این شرکت پیوستند تا به برنامه‌های همیاری کارمندی در سازمان‌قدرت ببخشند.
تغییر: کمک‌های اهدایی که مقیاس بزرگتری داشتند، و تاثیر بیشتر این کمکها، فرصت بسیار خوبی بود و Bright Funds نمی‌توانست از آن چشم پوشی کند. به همین دلیل شرکت، تمرکز خود را تغییر داد و بر کمک‌های سازمانی ـ کارمندی تمرکز کرد.
تی والرود، مدیر عامل شرکت Bright Funds می‌گوید: «ما فناوری مناسبی در اختیار داشتیم و توانستیم بدون تخریب آن‌چه از قبل ایجاد کرده بودیم، تغییر مسیر بدهیم. مشارکت با شرکت‌ها و توانمندسازی کارمندانشان برای خلق تغییرات پایدار و قابل‌توجه، این فرصت را برای ما فراهم کرد تا به یک صندوق غیرانتفاعی در مقیاس وسیع تبدیل شویم.»
اگرچه اضافه کردن یک روش B2B به منابع و زمان بسیار زیادی نیاز داشت، اما والرود می‌گوید پاسخ گویی به نیازهای شرکت‌ها و کارمندانی که به فکر امور خیریه هستند و به دنبال راهی ساده برای کمک رسانی می‌گردند، ارزش این سرمایه‌گذاری را دارد.
نتیجه: به گفته‌ی والرود، شرکت Bright Funds توانست ده‌ها شرکت را به‌عنوان مشتری خود جذب کند و به تناسب زودهنگام میان محصول و بازار دست پیدا کند و همزمان، چشم‌انداز و رسالت اولیه خود را حفظ نماید.
آن‌چه شرکت از این تغییر آموخت: والرود می‌گوید: «حتما باید مطمئن شوید فرصتی که به سمت آن تغییر جهت می‌دهید به میزان قابل‌توجهی بهتر از بازار اولیه شما باشد. همچنین به یاد داشته باشید که هر دو مسیر را همزمان دنبال نکنید. یعنی زمانی که برای تغییر تصمیم‌گیری کردید، فقط به دنبال آن بروید و از فرصت پیش‌رو نهایت استفاده را ببرید.»

شرکت Celsius Holdings

از زمانی که شرکت Celsius Holdings در سال ۲۰۰۴ تاسیس شد، مشتریانی که به سلامتی خود اهمیت می‌دادند به دلیل نوشیدنی‌های انرژی‌زای سالم و طبیعی این شرکت، به سمت محصولات آن گرایش پیدا کردند تا از آن‌ها به‌عنوان مکمل رژیم‌های غذایی و تمرینات ورزشی خود استفاده کنند. اما وضعیت شرکت Celsius هم مانند بسیاری از شرکت‌ها در بازارهای شدیدا رقابتی، به‌تدریج سیر نزولی پیدا کرد، درآمد شرکت دیگر رشدی نداشت و نقدینگی شرکت به‌طور تصاعدی رو به اتمام بود.
گری دیوید، مدیر عامل شرکت Celsius می‌گوید: «به گفته انیشتین، اگر به آن‌چه همیشه انجام می‌دادید ادامه دهید، همان کسی خواهید شد که قبلا بوده‌اید. بنابراین، زمان تغییر فرا رسیده بود.»
تغییر: تیم Celsius به‌جای یک تغییر بزرگ و اساسی، چندین تغییر را در ابعاد مختلف کسب‌وکار اعمال کرد که هدف مشترک تمامی آن‌ها، افزایش درآمد و سود شرکت بود. این تغییرات با تصمیم‌گیری‌های دشوار در مورد فرهنگ شرکت و پرسنل همراه بود. البته همه اعضای سازمان با تغییرات موافق نبودند، اما دیوید و تیمش می‌دانستند که این تصمیم‌های دشوار، ضروری هستند. دیوید می‌گوید: «باید از «خلائی» که در آن کار می‌کنید بیرون آمده و به‌طور شفاف، و از دید شخص ثالث ببینید که چه‌کاری را لازم است انجام دهید.»
نتیجه: طی سه سال اخیر، شرکت توانست رکورد درآمد را بشکند و به گفته دیوید، اولین فصول سودآوری را طی ۱۱ سال فعالیت تجربه کند. اکنون این شرکت، تیم ثابت و مشخصی دارد که اهداف شرکت را برای آینده با علاقه و اشتیاق دنبال می‌کنند.
آن‌چه شرکت از این تغییر آموخت: دیوید می‌گوید: «تصمیم‌گیری، ساده‌ترین بخش کار است. اما پذیرش تغییراتی که باید انجام شوند و اجرای این تغییرات، همواره کار ساده‌ای نیست. برای این کار، باید پیه ساعات طولانی کار و اضطراب شدید را به تن خود بمالید. اما در نهایت، نتیجه آن‌قدر شیرین است که ارزش این همه زحمت را دارد.»

شش استارت‌آپ که در تغییر خود موفق شدند - سری دوم

دسته بندی مقالات و مطالب

آخرین مقالات و مطالب