info [@] cashaf.ir
۰۲۱-۴۴۶۵۳۶۵۷
کشاف ارتباطات کار و سرمایه کشاف ارائه دهنده خدمات هدیه و وفاداری

شش استارت‌آپ که در تغییر خود موفق شدند - سری دومبخش بزرگی از اداره استارت‌آپ این است که بدانید تغییر، اجتناب‌ناپذیر است. شرایط بازار، تقاضاهای مصرف کنندگان، فناوری‌ها و اقتصاد، ممکن است هر لحظه تغییر کنند و کارآفرینان باید برای سازگار کردن خود با این تغییرات، آمادگی داشته باشند. در غیراین صورت رقبا آن‌ها را خواهند بلعید. لیکن گاهی این تطابق و سازگاری، مستلزم آن است که مدل کسب‌وکار خود را از ریشه تغییر دهید. در اینجا در مورد شش شرکت صحبت می‌کنیم که متوجه شدند وقت تغییر فرا رسیده است. ببینیم آن‌ها چگونه در این تغییر، موفق عمل کردند.

شرکت TheSquareFoot

سال‌ها قبل، زمانی که شرکت TheSquareFoot به‌تازگی کارش را آغاز کرده بود، درآمد پلتفرم فهرست املاک از طریق مدیران املاک و صاحب‌های آن‌ها تامین می‌شد. بدین صورت که آن‌ها در ازای قرار دادن آگهی املاک خود در این فهرست، مبلغی را پرداخت می‌کردند.
این مدل در تگزاس کارآیی داشت، اما وقتی شرکت توسعه پیدا کرد و وارد بازار نیویورک سیتی شد، سرش به سنگ خورد، چراکه مدیران املاک منهتن به‌اندازه کافی برای املاکشان متقاضی داشتند و نیازی نداشتند که در ازای آگهی‌ها پولی پرداخت کنند.
همچنین شرکت TheSquareFoot دریافت که مستاجرهایی که از سایت شرکت استفاده می‌کنند به چیزی بیشتر از موتور جستجوی املاک نیاز دارند. آن‌ها به کسی نیاز داشتند که در فرایند اجاره ملک آن‌ها را راهنمایی کند. این درس دشواری برای شرکت بود، اما آرون سوسمان، هم موسس شرکت و تیمش، درنهایت پذیرفتند که مدل کسب‌وکار اولیه‌شان نقایصی دارد و لازم است رویکرد جدیدی را در پیش بگیرند.
تغییر: شرکت TheSquareFoot مدل کسب‌وکار خود را از یک پلتفرم فناورانه به یک کسب‌وکار خدماتی مبتنی بر فناوری تغییر داد. اگرچه صنعت املاک به‌طورکلی تغییری نداشت، اما شرکت تغییر عمودی جدیدی را به بازار معرفی کرد: بازار املاک با خدمات کامل.
سوسمان در مصاحبه با Business News Daily گفت: «مستاجرها به دنبال مشاوران املاک آگاه و مطلع می‌گشتند و این همان چیزی بود که ما سرلوحه کارمان قرار دادیم.»
اگرچه شرکت باید از صفر شروع می‌کرد و یاد می‌گرفت که چه‌طور کارش را انجام دهد، اما سوسمان می‌گوید تبدیل شدن به بازار خدمات کامل، بسیار بسیار ارزشمندتر از پلتفرم ساده فهرست املاک بود.
نتیجه: شرکت TheSquareFoot نه‌تنها جریان درآمدی جدیدی را با پتاسیل بسیار بیشتر معرفی نمود، بلکه این شرکت امروزه قادر است شکاف میان مستاجرین بالقوه و املاک موردنظرشان را به شکل کاملتری رفع نماید.
سوسمان می‌گوید: «ما توانسته‌ایم روابط دوسویه بیشتری را در جامعه تجاری املاک ایجاد کنیم.»
آن‌چه شرکت از این تغییر آموخت: «قبل از هرگونه تغییری، به این فکر کنید که دلیل شما برای تغییر چیست. آیا هدف شما صرفا درآمد است، یا مدل کسب‌وکار شما مشکلی را برطرف می‌کند؟ اگر به حرف بازار گوش دهید و بر انتظارات مشتریان تمرکز کنید، درآمد و فرصت برای شما ایجاد خواهد شد.»

شرکت Unishippers

شرکت Unishippers که ارایه‌دهنده فرانشیزهای حمل‌ونقل و لجستیک است ۲۵ سال برای رشد کسب‌وکار و جذب فرانشیزهای جدید تلاش کرد. این مدل کسب‌وکار تا زمانی کارآیی داشت که شرکت تمامی فرانشیزهای مبتنی بر مناطق جغرافیایی را فروخت. کوین لاتروپ، مدیر عامل شرکت می‌گوید: «برای آنکه شرکت همچنان رقابت‌پذیر باقی بماند، مجبور بود تغییری اساسی در مدل فرانشیز خود بدهد.»
تغییر: Unishippers متوجه شد که نیاز شرکت‌های کوچک به خدمات حمل‌ونقل همیشه در چارچوب مرزهای تعیین شده نیست، بنابراین در سال ۲۰۱۲ شرکت مدل جدیدی با عنوان فرانشیز ملی را معرفی کرد. به گفته لاتروپ، این مدل به فروش فرانشیزهای بیشتر محدود نمی‌شد، بلکه به فرانشیزهای فعلی و آتی کمک می‌کرد تا در مقیاس وسیع تری به رقابت بپردازند.
متقاعد کردن تمامی فرانشیزها درباره این‌که این مدل به نفع همه خواهد بود کار ساده‌ای نبود، اما لاتروپ می‌گوید اعتمادی که طی این سال‌ها بین دفتر شرکت و مالکان فرانشیزها شکل گرفته کمک کرد تا همه احساس کنند در این تغییر، حامی و پشتیبان دارند.
نتیجه: هم‌اکنون سه سال است که این مدل در حال اجراست و شرکت به رشد فیزیکی و درآمدی‌اش ادامه می‌دهد. از زمان تغییرات، Unishippers بیش از ۷۰ فرانشیز را به مالکان جدیدی فروخته است که ۱۲ مورد از آن‌ها فرانشیزهای ملی هستند. لاتروپ می‌گوید: «مدل فرانشیز ملی فرصت‌هایی را به سوی فرانشیزهای بالقوه بسیاری گشود که زمانی به دلیل عدم سرمایه‌گذاری و نبود موقعیت جغرافیایی، امکان فعالیت نداشتند.»
آن‌چه شرکت از این تغییر آموخت: لاتروپ می‌گوید: «خود را جای افرادی بگذارید که بیشترین تاثیرپذیری را از تغییر دارند. بعد از اعمال تغییرات، حتما راه‌های ارتباطی را باز بگذارید و فعالانه به بازخوردها، چه مثبت و چه منفی، گوش دهید. موفقیت، حاصل استفاده از تمامی مولفه‌ها به هنگام اجرای تغییرات بزرگ است.»

شرکت Vift/KeepTree

وقتی جان لو، که کارآفرین بود، دوره نقاهت پرمشقتی را می‌گذراند، ایده‌ی Vift/KeepTree به ذهنش رسید که یک پلتفرم پیام‌رسانی ویدیویی خصوصی بود که به کاربران اجازه می‌داد ویدیوهایی را ضبط و در زمان‌های خاصی در آینده ارسال کنند. کاربران KeepTree می‌توانستند با استفاده از فناوری انحصاری FutureSend پیام‌هایی را برای افرادی که دوست داشتند ضبط کنند و آن‌ها را (اغلب پس از مرگشان) در مناسبت‌هایی مانند سالروز تولد، فارغ التحصیلی و ازدواج، برای عزیزانشان ارسال کنند.
لو و تیمش می‌خواستند رشد کسب‌وکارشان را حفظ کنند، بنابراین به فکر روش‌های دیگری برای استفاده از FutureSend افتادند. اینجا بود که ایده ارسال هدیه شکل گرفت. این هدیه‌ها که ماهیت غیرشخصی دارند به‌صورت آنلاین خریداری شده و به‌طور مستقیم برای گیرنده ارسال می‌شوند.
تغییر: اگرچه KeepTree همچنان ایده کاملی بود، اما لو برخی از منابعش را به سمت شرکت جدیدی تحت عنوان Vift سوق داد که از همین فناوری برای هماهنگ‌سازی یک پیام ویدیویی استفاده می‌کند که همزمان با ارسال هدیه، برای فرد گیرنده ارسال می‌شود. بازار هدف Vift فروشندگان فعال در عرصه تجارت الکترونیکی هستند و شرکت، محصولش را به‌عنوان ابزاری برای افزایش فروش، بهبود بازاریابی و افزایش جذب مشتری، عرضه می‌کند. تمرکز اخیر شرکت بر بازار B2B، تجربه جدید و آموزنده‌ای برای لو و تیمش بود که همواره درباره فناوری‌هایشان از دیدگاه مصرف‌کننده با یکدیگر گفتگو می‌کنند.
لو می‌گوید: «مصرف کنندگان از بعد عاطفی اشتراک ویدیویی که می‌توان آن را سال‌ها دوباره و دوباره نگاه کرد لذت می‌برند و آن را درک می‌کنند، ولی در مورد شرکت‌ها، ما ناچار بودیم برایشان توضیح دهیم که چرا استفاده از خدمات ما یک مزیت رقابتی قابل ارزیابی برای آن‌ها محسوب می‌شود.»
نتیجه: شرکت Vift در اواخر سال ۲۰۱۵ تاسیس شد و از قبل هم چندین مشتری داشت که از خدمات آن استفاده می‌کردند و به گفته لو، گزارش داده بودند که این خدمات باعث شده درآمد آن‌ها افزایش پیدا کند و هدایای بیشتری را بفروشند. شرکت خود را آماده می‌کند تا طی هفته‌های آتی، با دو برند بزرگ امریکایی کارش را شروع کند و برندهای بین‌المللی نیز به فکر استفاده از خدمات Vift هستند.
آن‌چه شرکت از این تغییر آموخت: «روی نقاط قوت خود تمرکز کنید. اگر بدانید در چه زمینه‌ای تبحر دارید و از همان جا شروع کنید، تغییر مسیر به سمت کالاها، خدمات یا صنایع جدید ساده‌تر خواهد بود.»

شش استارت‌آپ که در تغییر خود موفق شدند - سری اول

دسته بندی مقالات و مطالب

آخرین مقالات و مطالب