info [@] cashaf.ir
۰۲۱-۴۴۶۵۳۶۵۷
کشاف ارتباطات کار و سرمایه کشاف ارائه دهنده خدمات هدیه و وفاداری
با طرح و اجرای صحیح و بموقع برنامه های هدیه و وفاداری ، اغلب کسب و کارها میتوانند به مزایای زیر دست یابند : - افزایش توان حفظ مشتریان موجود و جذب مشتریان جدید - افزایش مقدار خرید های بعدی هر مشتری - افزایش مراجعه و تردد مشتری به فروشگاه و وبسایت کسب و کار - کسب اطلاع از نگرش مشتری های با ارزش - واقعی سازی و تسریع گرایشات فروش - تبدیل شدن به رقیبی قدرتمند در صنف مربوطه
هر صاحب کسب و کار باید سؤالات زیر را هنگام پیاده سازی برنام ه های هدیه و وفاداری از خود بپرسد و با توجه به پاسخ آنها باید تصمیم بگیرد که اجرای برنامه های هدیه و وفاداری میتواند برای کسب و کار او مفید باشد یا خیر. 1. آیا مشتریان شما عمدتا ً از بیش از یک فروشگاه با خدمات مشابه شما خریداری می کنند؟ اگر پاسخ مثبت است و در عین حال مشتریان در اکثر اوقات شما را انتخاب میکنند ، پیاده سازی برنامه های هدیه و وفاداری برای شما بسیار مناسب است. 2. آیا بهترین مشتریان شما، به دلیل سرویس یا خدمات منحصر بفرد شما ، از شما خریداری میکنند؟ اگر چنین است پیاده سازی برنامه های هدیه و وفاداری در حال حاضر برای شما ضروری نیست. 3. آیا شما قابلیت های تحلیلی و مدیریتی ، برای بیشترین بهره برداری از پیاده سازی برنامه های هدیه و وفاداری را دارا هستید؟ پیاده سازی برنامه های هدیه و وفاداری میتواند یک بانک اطلاعاتی طلایی از مشتریان در اختیار شما قرار دهد ، اگر شما فقط این برنامه ها را شروع کنید و روی آن سرمایه گذاری مدیریتی نکنید ، خیلی از مزایای اصلی آنها را از دست خواهید داد. 4. آیا کسب و کار شما به عنوان یک قطب مهم در آن صنف محسوب می شود؟ اگر چنین است ، شما می توانید با سایر صاحبان کسب و کار تعامل داشته باشید و سناریو برنامه وفاداری به گونه ای باشد که دیگر کسب وکارها در آن شرکت کنند و با تعامل و همکاری دو طرفه یک ارتباط برد-برد شکل بگیرد.
آمار و ارقام گردش پول از طریق برنامه های وفاداری در آمریکا و سایر کشور های پیشرفته ، نشاندهنده افزایش بی سابقه درآمد انواع کسب و کارها از طریق برنامه های وفاداری است و این نیاز را برای کسب و کارها انکار ناپذیر میسازد ، ولیکن طرح و اجرای صحیح یک برنامه لویالتی نقشی بسیار تعیین کننده در شانس موفقیت آن برنامه دارد. پس بهتر است برای پاسخ به این پرسش ، جوانب مثبت و منفی برنامه های وفاداری مورد اشاره قرار گیرد : الف- نکات مثبت یک برنامه لویالتی: 1. تشویق مشتریان به تمرکز خریدهایشان در کسب و کار شما و نهایتاً برخورداری از مزایا و جوائز ارزشمند. 2. تمایل کمتر به انتخاب برنامه های رقبا در مشتریانی که از طریق برنامه لویالتی شما امتیاز یا ویزیت کسب میکنند. 3. از پیش تأمین شدن هزینه های برنامه های وفاداری در مقایسه با سایر خدمات تبلیغاتی زیرا مشتریان در ابتدا خرید کرده و سپس در زمان رسیدن به حدنصاب ، آنها جوایز، تخفیفات وسایر مزایا را دریافت میکنند. 4. بعضی از مقادیر لویالتی جمع آوری شده (امتیازات/ویزیت) به دریافت تخفیف و جایزه منجر نمیشوند زیرا بعضی از مشتریان هیچ وقت به حد نصاب مورد نیاز نمیرسند. 5. یک برنامه لویالتی از طریق جمع آوری اطلاعات مشتریان ، پیگیری الگوی خرید آنها را امکان پذیر میسازد و میتواند برای شما ایده هایی نو به همراه داشته باشد. 6. اگر شما یک کسب وکار قابل توجهی دارید ، طراحی یک سناریوی وفاداری که شامل تعامل و همکاری با سایر صاحبان کسب وکار باشد ، میتواند منبع درآمد مناسبی برای شما و شرکای تجاری شما باشد. 7. طراحی صحیح سناریوی برنامه وفاداری با هدف ایجاد یک رابطه برد-برد بین صاحبان کسب و کار ومشتریان ، میتواند احساس ارزشمندی را در مشتریان شما برانگیزد و لویالتی برای آنها مفهوم قابل توجهی داشته باشد. ب- نکات منفی یک برنامه لویالتی: 1. نیاز به هزینه اولیه پیاده سازی و پشتیبانی مالی در بلندمدت (مگر اینکه یک برنامه لویالتی ساده بصورت "در ازای 10 خرید 1 عدد رایگان"یا مشابه آن طرح شود). 2. اشتباه در تعریف سناریوی امتیازدهی در برنامه های وفاداری ، میتواند بدهی های مالی برای کسب و کار ایجاد کند ( که با تعریف تاریخ انقضای امتیازات بعد از یک محدوده زمانی قابل کنترل است). 3. عدم توجه به اینکه بهترین مشتریان شاید بدون اجرای برنامه لویالتی هم وفادار و سود آور بوده اند ، میتواند سود کسب و کار را به دلایل غیر ضروری کاهش دهد. 4. انتخاب سناریوی نامناسب برای حفظ و مراقبت طولانی مدت از مشتری ، ممکن است منجر به از دست دادن وی و تمایل به خرید از رقبا شود.
بطورکلی کسب و کارهایی که برای حفظ مشتریان موجود خود و یا جذب مشتریان جدید در رقابت تنگاتنگ با کسب و کار های مشابه در آن صنف باشند و ضمناً مشتریان آنها خرید مایحتاج خود را طی مراجعات مکرر انجام میدهند ، میتوانند با اجرای صحیح برنامه های هدیه و وفاداری ، گام مهمی در جهت دستیابی به این اهداف بردارند . بر اساس تجربیات بین المللی ، موفق ترین و متداول ترین اصناف مخاطب برنامه های هدیه و وفاداری عبارتند از : فروشگاه های بزرگ خرده فروشی زنجیره ای ، فروشگاه های خرده فروشی کالاهای خاص (لباس ، کیف و کفش ، لوازم ورزشی و ...) ، سوپر مارکت ها و مارکت سنترها ، سالن های غذاخوری ، رستوران ها ، فود کورت ها و فست فود ها و ... ،کافی شاپ ها ، چایخانه های سنتی ، سالن ها و مجموعه های ورزشی (استخر و سونا ، بدنسازی و ...) ، هتل ها ، نمایشگاه های اتومبیل ،کارواش ها ، گل فروشی ها ، شیرینی فروشی ها ، آژانس های هواپیمایی ، آژانس های تاکسی تلفنی ، مجموعه های فرهنگی و تفریحی و سینما ها ، داروخانه ها و .... یکی دیگر از مشخصه های موثر بر شانس موفقیت بیشتر برنامه های هدیه و وفاداری ، میتواند داشتن شعبات زیاد در یک کسب و کار مخاطب در سطح شهر های بزرگ و کل کشور باشد.